
Historie
Mariánský sloup se sochou Panny Marie Neposkvrněného početí (Immacolaty) byl na Staroměstském náměstí postaven v roce 1650 jako poděkování za pomoc při obraně Prahy proti švédským vojskům v roce 1648. Posvěcen byl roku 1652.
Autorem sochy byl Jan Jiří Bendl (asi 1610–1680), jeden z nejlepších českých sochařů té doby. Vytvořil z domácího pískovce mimořádné umělecké dílo, nejspíš první barokní sochu ve střední Evropě.
V roce 1915 byl na Staroměstském náměstí sochařem Ladislavem Šalounem vytvořen pomník Mistra Jana Husa. Byl koncipován jako horizontála k vertikále mariánského sloupu. Obě sochařské památky se tak spolu v prostoru náměstí kompozičně doplňovaly.
Stržení
Dne 3. 11. 1918, v emotivní atmosféře po pádu monarchie, strhl sloup vandalským způsobem pouliční dav spolu s účastníky manifestace připomínající porážku na Bílé hoře v roce 1620. Stržení sloupu odůvodnili tím, že mělo jít o symbol habsburské nadvlády a vítězství katolicismu nad reformací v Čechách.

Obnova
Mariánský sloup byl integrální součástí Staroměstského náměstí téměř 270 let. Od samého počátku po stržení sloupu se mluvilo o jeho obnově, ale nebyl k ní dostatek vůle. V roce 1923 byl ustaven Odbor pro obnovu mariánského sloupu.
V roce 1988 (70 let po stržení) vznikla petice žádající obnovu sloupu. Společnost pro obnovu mariánského sloupu v Praze ale mohla být zaregistrována až po revoluci v roce 1990. Celonárodní sbírka na obnovu mariánského sloupu byla vyhlášena v roce 1995.
Již od roku 1995 se na obnově mariánského sloupu podílejí sochaři Jan Bradna, Miroslav Krátký, Karel Kronych a Petr Váňa. V roce 2000 začal Petr Váňa sekat sochu Panny Marie do kamene; dokončil ji v roce 2002. V roce 1998 začala výroba kamenné architektury sloupu.
Průběh prací
Zásadním posunem bylo rozhodnutí Rady hlavního města Prahy, která 26. března 2013 schválila projekt celkové rekonstrukce Staroměstského náměstí, včetně obnovy mariánského sloupu. V červnu roku 2017 vydal stavební úřad MČ Praha 1 územní rozhodnutí umožňující obnovu mariánského sloupu. V lednu 2020 zastupitelé hlavního města Prahy schválili obnovu mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. Všechny náležitosti byly tak zkompletovány a mohlo se začít stavět!
29. května 2019 byla zhotoviteli zahájena stavba Mariánského sloupu. Sochaři dělají vše ručně, některé části sochy už jsou tou dobou hotové. Dvacet let totiž již osekávali kameny do podoby říms, schodů, soklů balustrády, sloupu a sochy.
26. února 2020 byla plocha pod sloupem na náměstí srovnána podkladním betonem. Postupně se na ni osazovali základné kameny, které na obnovu sloupu věnovala různá česká města. O tři měsíce později proběhl přesun dříku sloupu a jeho soklu ze zahrady kláštera a nemocnice sv. Karla Boromejského pod Petřínem na Staroměstské náměstí. Dřík sloupu byl v roce 2001 vylomen v Indii, poté přepraven lodí do Evropy a do přístavu v Mělníku. Zde ho kamenosochaři otesali na 6 metrový sloup. Příběh si můžete připomenout na této stránce.
Sokl pod sloupem pochází z Itálie. Kámen na něj darovalo město Vitorchiano v roce 2008. Cesta pro Evropský kámen je popsána tady.
4. 6. 2020 byl osazen dřík sloupu, hlavice i socha Panny Marie. Vrátila se zpět na své místo po 101 letech, sedmi měsících a jednom dnu.

Průběh obnovy Mariánského sloupu duchovně doprovázel náš pan farář, otec Tomáš Holý. Fotografie zachycuje převoz kamenů na sloup lodí – otec Tomáš je třetí zprava.
Posvěcení sloupu
Dne 15. 8. 2020 proběhlo slavnostné posvěcení Mariánského sloupu. V 10 hodin byla zahájena slavná bohoslužba v chrámu Matky Boží před Týnem, celebrovaná pražským arcibiskupem a českým primasem Dominikem kardinálem Dukou.
8.1.2024 byl na Staroměstském námestí odstraněn vánoční strom a na Mariánský sloup přibyli tři sochy andělů. Každého vysekal jiný sochař: Petr Váňa, Jiří Kačer a Petr Siegl. Dva z andělů nesou meče a jeden má klíč a pouta pro ďábla. Tato kovářská díla zhotovil kovář Petr Kozák. Ve své práci bude pokračovat, protože andělé ještě dostanou křídla.
Na Mariánský sloup byl 12. listopadu 2024 osazen čtvrtý anděl, na kterém pracoval sochař Vojtěch Adamec spolu se sochařem Jakubem Lipavským. Atributem tohoto anděla je kříž, který kovář Petr Kozák také instaloval a přibudou ještě křídla, aby dotvořila celkovou kompozici andělů.


Slavnost Neposkvrněného Početí Panny Marie
V pondělí 9. prosince 2024 v 10.00 hod., v den svátku Neposkvrněného Početí Panny Marie, se v chrámě Matky Boží před Týnem na Staroměstském náměstí v Praze konala slavnostní bohoslužba. Celebroval jí J. Exc. Mons. Jan Graubner, arcibiskup pražský a primas český.
Koncelebrovali spolu s ním papežský nuncius J. Exc. arcib. Thaddeus Juda Okolo a J. E. Dominik kardinál Duka OP. Přítomny byli významné osobnosti církevního, politického a společenského života naší vlasti. Pražský katedrální sbor provedl Missu brevis od Františka Xavera Brixiho. Slavnostní okamžiky umocnil svými fanfárami Velký sbor trubačů Českomoravské myslivecké jednoty vedený JUDr. Petrem Vackem. Naší farnost zastupoval pan farář, otec Tomáš Holý.
V kostele byl vystaven gotický obraz P. Marie Rynecké, nazývaný Palladium města Prahy. K tomuto obrazu se Pražané modlili za švédského obléhání v r. 1648 a její zázračné pomoci bylo připisováno ubránění se města mnohonásobné přesile obléhatelů. Mariánský sloup byl zbudován jako schránka pro tento milostný obraz císařem Ferdinandem III. na poděkování za ochranu města, jak o tom svědčí i votivní nápis.
Po mši svaté následovalo procesí ke Sloupu a během mariánské pobožnosti ozdobili Mariánský sloup věncem členové Hasičského útvaru ochrany Pražského hradu. Rozšířili tak do našich zemí tradici, kdy římští hasiči v tento den zdobí každoročně za přítomnosti Sv. Otce sochu P. Marie na náměstí Piazza di Spagna.
Více informací o Mariánském sloupu v Praze naleznete na:
– stránkách Společnosti pro obnovu Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze
– stránkách Mariánského sloupu v Praze na Staroměstském náměstí
– Facebooku

Zdroj textů a obrázků: https://marianskysloup.info/, https://www.marianskysloup.cz/